پارسا گستر سازه
اشتراک گذاری

لیفت اسلاید

لیفت اسلاید

هندریل Handrail
(دستگیره، دست انداز، دَستک یا دستگرد) میله‌ایِ افقی شکل است که روی حفاظ (نرده) سوار می‌گردد تا افراد هنگام ایستادن کنار حفاظ‌ها (نرده‌ها) به آن تکیه کرده، آن را با دست بگیرند یا در زمان استفاده از راه پله و سطوح شیب دار به عنوان تکیه‌گاهِ مناسبی برای بالا و پایین رفتن از پله‌ها باشد (بخصوص برای کودکان، افراد بیمار یا کهنسالان).
هندریل ها معمولا قسمت بالاییِ چارچوب یا قاب نرده های شیشه ای قاب دار (Framed) را تشکیل می‌دهند که هم جنبه ایمنی دارند و هم وجاهت بصری. برخی از آن‌ها کنار لبه‌یِ بالاییِ صفحاتِ شیشه ای نصب شده و بسیار شکیل و امروزی هستند. در اکثر موارد هندریل های که روی نرده های شیشه ای نصب می‌شوند را از جنس استیل ضد زنگ یا آلومینیوم می‌سازند. اما می توان برای دیگر مصارف یا به دلایل هنری و تناسب طراحی، آنها را از چوب، سایر فلزات، سنگ و برخی مواد پلیمری جدید و «آلومینیومِ پوششِ پودری» هم تولید کرد.
انواع هندریل شیشه ای
هندریل شیشه ای اسپیگات
یکی از رایج ترین مدل های حفاظ شیشه ای که نیازی به زیرسازی ندارد و زمان نصب آن بسیار کوتاه تر از مدل های دیگر است و اتصالات آن به راحتی وظیفه نگهداری شیشه ها را انجام می دهد. پایه نرده شیشه ای اسپیگات از یک سری پایه های نگهدارنده که معمولا ۱۵ تا ۲۵ سانتی متر دارند و از متریال های فولادی، آلومینیوم و استیل ستخته می شوند.
هندریل شیشه ای فیکس پوینت
نرده فیکس پوینت یا سیستم اتصالات نقطه ایث یکی از مدرن ترین روش های نصب نرده شیشه ای می باشد. در این نوع نرده، شیشه ها در محل های اتصال به بدنه سوراخکاری می شوند و قطعاتی نگهدارنده شیشه ها در محل های اتصال به بدنه جانبی متصل می گردند.
هندریل شیشه ای اکسپوز
این مدل نرده به نام اکسپوز یا هنریل روکار شناخته می شود. این نرده به صورت شیشه ای و یکدست درون پروفیلی یو شکل با جنس آلومینیوم نصب می شود. این پروفیل ها اغلب به دو صورت طراحی شده اند، مدل روکار و توکار که هندریل شیشه ای دفنی همان توکار است.
هندریل شیشه ای دفنی
این مدل حفاظ شیشه ای شباهت زیادی به نرده اکسپوز یا روکار دارد با این تفاوت که پایه نرده شیشه ای دفنی درون زمین جایگذاری می شود به همین دلیل است که به آن دفنی یا توکار گفته می شود. نکته مهم در استفاده از این مدل این است که قبل از اتمام کف سازی باید پروفیل ها در داخل زمین کار گذاشته شوند و سپس کار کف سازی را به اتمام برسانید.
هندریل شیشه ای هنزا
نرده شیشه ای هنزا به صورت المان هایی عمودی نصب می گردند. با توجه به نوع و استحکام بالای پایه های نگهدارنده این محصول، تمامی نیروی وارد شده از سوی شیشه به پایه ها منتقل شده و توسط اتصالاتی مناسب به کف انتقال پیدا می کند.
مقررات ملی نصب هند ریل ها
مقررات ملی نصب هندریل ها (موضوع الزامات عمومی ساختمان، مصوب سال ۱۳۹۲) سازندگان را به رعایت موارد زیر ملزم کرده است:
کار گذاشتن هندریل ها در ارتفاع حداقل ۹۰ سانتیمتری از سطوح شیب دار یا پله‌ها.
تمام سطوح با اختلاف سطح ۷۰ سانتیمتر به حفاظ (نرده) و هندریل نیاز دارند.
سطح میله‌یِ دستگیره (هندریل) باید پیوسته، بدون محل قطع شدگی و فاقد هر گونه لبه یا جسم تیز باشد.
انتهای دستگرد (هندریل) باید به سمت دیوار خم یا چرخانده شده باشد تا از گیر کردن اشیاء یا لباس‌ها  به میله‌یِ هندریل جلوگیری شود.
الزام دیگر اینکه، رنگ میله‌یِ دَستک (هندریل) باید با رنگ زمینه، دیوار یا اطراف متفاوت و قابل تشخیص باشد.
حداقل فاصله آزاد میان میله‌یِ هندریل با نرده، دیوار یا سطح کنار آن (برای گرفتن دست) ۴۰ سانتیمتر بوده و این فضای آزاد می‌باید عاری از هرگونه جسم تیز یا برنده باشد.
در دو طرف مسیرهای ورودی و خروجی با ارتفاع دو پله و یا مسیرهای ورودی و خروجی شیب دار (مسیرهای دسترسی به ساختمان) باید میلهیِ دستگرد (هندریل) نصب گردد.

ویژگی های هندریل شیشه ای
ایمنی و زیبایی بالا
ماندگاری و دوام بالا
نمای مدرن و منحصر به فرد
ایجاد چشم انداز بدون مانع
نصب سریع و آسان
شستشو و نظافت راحت
تنوع بالا در انتخاب رنگ شیشه و یراق آلات
استحکام بالا در برابر تغییرات جوی و برخورد اجسام
و …

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *