fbpx
parallax background

سمینار مهندسی نما با رویکرد نوین

اولین سمینار شرکت پارسا گستر سازه

مهندسی نما با رویکرد نوین

سمینار مهندسی نما با رویکرد نوین در تاریخ ۱۳۹۶/۰۲/۱۹ در مرکز آموزش های تخصصی-کاربردی دانشگاه صنعتی شریف با حضور جمعی از برترین های این حوزه در ایران و جهان، برگزار شد.

سخنرانان

پروفسور علیرضا خالو

موضوع سخنرانی : ملزومات سازه ای سیستم های مهندسی نما


دکتر Jesus Cerezo

موضوع سخنرانی : unitized system in facades


مهندس Jacobo P-Campomanes

موضوع سخنرانی: مصالح کامپوزیت در ساختمان های بلند


دکتر جلیل خاوندکار

موضوع سخنرانی : فضای کسب و کار در ایران


شرح موضوعات مطرح شده توسط سخنرانان

دکتر Jesus Cerezo

موضوع سخنرانی : unitized system in facades


مدیر ارشد
شغل: معمار ارشد، طراح نمای ساختمان
دکترای معماری از دانشکده معماری مادرید
لیسانس هنرهای زیبا از دانشکده طراحی داخلی میامی
خسوس سرسو شغل حرفه ای خود را در سال ۱۹۹۸ در ortiz.Leon.Arquitectos آغاز نمود و از همان ابتدا در توسعه برخی از مهمترین ساختمانهای ساخته شده در دهه ۹۰ میلادی شرکت داشت. در طی این سالها او به یک متخصص نما بدل شد و با چندین شرکت معماری به عنوان مشاور نما همکاری نمود. بعد از ۱۱ سال تجربه کار حرفه ای ، او شرکت مهندسی نمای ENAR Envolventes Arquitectonicas را راه اندازی نمود. هدف وی پشتیبانی از معماران و پیمانکارانی بود که به طراحی نماهای غیر سنتی، متریال ها و سیستم های جدید در طراحی نما علاقمند بودند. ایشان در طول کار حرفه ای خود در توسعه و ساخت بیش از ۲۰۰ پروژه (شامل آسمان خراش ها و دیگر ساختمان ها) در اسپانیا و دیگر کشورها شرکت داشته است. او با چندین معمار مهم ملی و بین المللی مشهور همکاری داشته است. خسوس سرسو به طور مرتب به عنوان سخنران و در کنگره های بین المللی مرتبط مانند GDP شرکت می کند. او همچنین در کمیته علمی ICAE مشارکت دارد. او همچنین عضو و استاد کمیته برگزار کننده Light Facade Master در Universidad Politecnica de Madrid است. وی چندین مقاله برای نشریات مختلف نوشته و در نوشتن کتاب El Manual de Fachadas Ligeras نقش داشته است. خسوس سرسو به تحقیق و توسعه ی پوسته های معمارانه متعهد است. او همچنین در چندین پروژه تحقیقاتی بین المللی همانند Osirys, Facomp, Faditel و… که مرتبط با متریال های جدید و سیستم های نمای سبک هستند ، شرکت نموده است. به خاطر تجربه ی حرفه ای، خسوس سرسو عضو نماینده Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) برای چند سال بود. در حال حاضر ENAR Envolventes Arquitectonicas یکی از مهمترین شرکت های طراحی نما در اسپانیا و تمام دنیا محسوب می گردد. موضوع سخنرانی : unitized system in facades
خلاصه سخنرانی :
نماهای unitized نوعی از نماهای سبک هستند که بر طراحی پروژه و طراحی نمای آن تاثیر می گذارند و در آن برخلاف سیستم های نصب درجا، بیشتر بخشهای کار در کارگاه انجام می گیرد و پس از تولید ماژول ها یا واحدها به طور کامل در کارگاه ، به محل پروژه رفته و نصب می شود. انجام همه ی کارها در کارگاه باعث بالا رفتن کیفیت کار شده ضمن اینکه کنترل بهتری هم روی کار انجام می گیرد. سیستم unitized نیازی به داربست ندارد و تمام کار از داخل ساختمان به وسیله ی اپراتورها با سیستم های ایمنی کنترل می شود. مونتاژ سریع در این سیستم ها حداقل 3 برابر سریعتر از سیستم نصب کرتین وال سنتی است. سیستم unitized نوعی از نماست که خصوصیاتش مناسب ساختمان های بلند مرتبه و ساختمان های با پوسته ی خارجی عظیم است. همچنین این سیستم نما، برای بازسازی و تغییر شکل نمای ساختمان با توجه به کمترین مزاحمت برای افراد ساختمان ، فوق العاده است.
با توجه به فرآیند تولید، عناصر مختلف نما به خصوص پوسته ی دوم مانند لوورها، sunshade ها، تجهیزات تعمیر و نگهداری، تجهیزات تهویه مطبوع، تجهیزات انرژی، تجهیزات امدادی و غیره به آسانی و ساده تر از سیستم سنتی، بر روی ماژول ها نصب می شوند . سیستم سنتی کرتین وال، این نوع نما نیاز به پیمانکار نمای سطح بالاتر از نظر فنی، برنامه نویسی، کاری و امکانات کارگاهی دارد. کمیته فنی نما باید آموزش های فنی لازم را در این سیستم دیده باشد. به علاوه، نصب این نوع نما باید با ساز و کار خاصی بر روی خطوط مشخص شده با در نظر گرفتن وزن محاسبه شده، ابعاد، حمل و نقل و سایر موارد انجام شود و در نتیجه این سیستم نیاز به یک برنامه نویسی بسیار دقیق بین سایت پروژه و کارگاه دارد. برای این کار احتیاج به یک فضای بزرگ در کارگاه یا سایت پروژه هست که اولی ارجح است . ساخت نما در ابعاد پروژه معمولا با تلورانس 25± میلیمتر بر اساس استاندارد بین المللی انجام می شود. در نتیجه تمام کار به عنوان یک واحد بزرگ تولید و مونتاژ می شود و این کار با بیشترین کنترل توسط اپراتورها انجام می شود. در نتیجه کار را از هرگونه خطایی مصون می دارد.
ماژول های پیش ساخته ای که در کارگاه تولید می شوند شامل یک قاب پیرامونی متشکل از transom و mullion با فرم لازم برای مونتاژ در هر دو حالت عمودی و افقی هستند که متریال های نما چه به صورت شفاف و چه به صورت غیر شفاف را در داخل خود جای می دهند.
در قاب پیرامونی mullion ها و transom ها شامل مفاصل الاستیک یا اتصالات ثابت روی هم قرار گرفته می باشند که قادر به فراهم آوردن استحکام و نفوذپذیری مورد نیاز است. این مفاصل در پروفیل های نر و ماده یا ماده- ماده گنجانده شده و شکل آن به مشخصات هر پروژه بستگی دارد.

پروفسور علیرضا خالو

موضوع سخنرانی : ملزومات سازه ای سیستم های مهندسی نما


عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف
سردبیر فصلنامه مصالح و سازه های بتنی
رئیس کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران(مهندسی سازه و مدیریت ساخت)
ترجمه و تألیف 8 کتاب در زمینه مهندسی
3 مورد ثبت اختراع
ارائه بیش از 200 مقاله در کنفرانس های ملی و بین المللی
کسب دومین دوره جایزه مرحوم علامه طباطبایی(ویژه استادان و محققان برجسته)

وی همچنین مسئوليت‌هاي متعددي همچون مشارکت در پروژه های مهم و مختلف کشور نظیر برج میلاد، سد مسجد سلیمان و...... را بر عهده داشته است و عناوین مختلفی نظیر ریاست گروه سازه مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، ریاست قطب علمی سازه و زلزله دانشگاه و ریاست ACI شاخه ایران را نیز در کارنامه حرفه‌ای خود دارد.

سرفصلهای سخنرانی :

Screen Shot 1396-03-09 at 12.00.14 AM

مهندس Jacobo P-Campomanes

موضوع سخنرانی: مصالح کامپوزیت در ساختمان های بلند


خاکوبو پلائز کامپومانس گیبرت
شغل: معمار
ملیت: اسپانیا
فوق لیسانس معماری از دانشکده معماری مادرید
بورسیه شده در دانشگاه Javeriana/Bogota, Columbia
بورسیه شده در دانشگاه Cambre University /Brussels, Belgium
خاکوبو پ. کامپومانس کار حرفه ای خود را در سال ۲۰۰۷ و در شرکت Synergy International در بروکسل آغاز نمود. او از ابتدا در چندین پروژه بین المللی به عنوان یک کارمند خارجی و به عنوان سرپرست کارگاه در محل ساخت حضور یافت.
به عنوان عضوی از دپارتمان شهرسازی و ساخت و ساز دانشکده معماری مادرید، خاکوبو پ. کامپومانس در چندین پروژه ی تحقیقاتی بین المللی که به حالت و شکل ساختمان و ارتباط آن با جنبه های اجتماعی مرتبط است شرکت نموده است.
در سال ۲۰۱۱ خاکوبو پ. کامپومانس به شرکت اسپانیایی ENAR Envolventes Arquitectonicas به عنوان یک معمار تازه کار پیوست. او در توسعه پروژه های مرتبط در اسپانیا و کشورهای دیگر مشارکت نموده است.
به عنوان مشاور نما، او پروژه های با هندسه و شکل پیچیده، ساختمان های بلند، و متریال های نوین را توسعه داده است. او همچنین در طراحی سیستم های خاص نما برای پوسته همکاری داشته است.
در سال ۲۰۱۵ او مدیر پروژه شد و مسؤ‌ولیت هماهنگی پروژه های مرتبط بین المللی،‌ توسعه ی طراحی پوسته، نوشتن گزارش های تکنیکال و برنامه ریزی و طراحی معماری، ساختار و MEP به عهده ایشان می باشد. خاکوبو پ. کامپومانس گیبرت در پروژه ی تحقیقاتی Osirys اروپا شرکت داشته است. این پروژه در مورد استفاده از متریال های جدیدی که بیماری زا نیستند و سیستم های نور برای نما تحقیق می کند.
خاکوبو پ. کامپومانس گیبرت همچنین به کنگره های بین المللی همچون ICAE کمک کرده است .

موضوع سخنرانی : مصالح کامپوزیت در ساختمان های بلند
خلاصه سخنرانی :
معرفی :
امروزه در صورتیکه شرایط مختلفی در هر پروژه برقرار است، چرا از مصالح مشترکی برای آنها استفاده می شود؟
چرا ما هنوز از مصالح سنتی مانند سنگ، آجر یا آهن برای ساختمان های بلند استفاده می کنیم در صورتی که این مصالح برای این ساختمان ها پاسخگو نیستند‼
محیط حرفه ای معماری باید این مساله را بداند که الزامات جدیدی برای مصالحی که در این ساختمان ها استفاده می شود، وجود دارد.
باید نگاهی به سایر صنایع انداخت و مصالحی را که می توانند بهترین ویژگی ها را ارائه دهند، یافت و دانش تولید آن مواد را به صنعت ساختمان نیز منتقل کرد . به طور مثال بسیاری از این کامپوزیت ها در صنایع حمل و نقل هوایی و صنایع بادی به عنوان مواد اصلی استفاده می شود .

تعریف :
کامپوزیت ها موادی هستند که به وسیله ی 2 یا چند جزء که همدیگر را تکمیل می کنند و باعث هم افزایی خواص یکدیگر هستند، ساخته می شود .
این مواد استاندارد نیستند یعنی این که این موادبه طور خالص برای هر استفاده ای طراحی و سفارشی سازی شده اند و بنابراین رفتار آنها بهینه بوده و سازگار با نیاز ها و الزامات هر پروژه ای است .
در میان مواد کامپوزیت، ما می توانیم طبقه بندی های مختلفی را بسته به مواد مختلفی که آنها را به وجود آورده است اعم از خشت و بتن تا مواد پلاستیکی که در ساخت هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد و یا آلومینیوم کامپوزیت با هسته ی پلی اتیلنی یا هسته ی معدنی honeycomb در نظر بگیریم.
در مقاله ی حاضر، ما بر روی کامپوزیت های پلاستیکی به خصوص thermoplastic ها بحث خواهیم کرد.
ترکیب بندی :
ما می توانیم مهمترین اجزای این مصالح را لیست کنیم :
Matrix: ماتریکس المانی است که به ماده انسجام می بخشد و خواص فیزیکی وبصری ماده را شکل می دهد. مانند ظاهر ، وزن و سختی.
در میان مواد اصلی که به عنوان ماتریکس استفاده می شود، در کامپوزیت های پلیمری می توان از زرین های پلی استر، اپوکسی یا اورتان آکریلیت نام برد.
الیاف : الیاف خواص مکانیکی به متریال می دهند شامل مقاومت، استحکام و قابلیت ارتجاعی . در میان آنها می توان از الیاف طبیعی مانند الیاف کتان، اسپارتو فلز (آلومینیوم و آهن) و یا الیاف مصنوعی شامل الیاف شیشه، کربن یا بازالت نام برد که معمولا در ساخت و ساز از آنها استفاده می شود.
بارها : اینها موادی هستند که با درصد پایینی به ماتریکس اضافه می شوند که خصوصیات خاصی را به محصول اضافه می کنند مانند آلومینا جهت افزایش مقاومت در برابر آتش و یا سنگ چخماق (silex) جهت افزایش سختی . مواد افزودنی : مانند ماده ای که عامل نچسبیدن پلیمر به قالب می شود و یا سیال کننده ها یا تثبیت کننده ها که به طور عمده به منظور بهبود فرآیند تولید مورد استفاده قرار می گیرند. آنها همچنین می توانند به عنوان رنگدانه برای قابل مشاهده شدن ماتریکس در متریال استفاده شوند .
*فرآیندهای تولید :
از آنجایی که مصالح کامپوزیت از مواد گوناگون متشکل شده است و برای هر پروژه ای به صورت خاص تولید می شود، در نتیجه بسته به شرایط استفاده فرآیندهای تولید مختلفی وجود دارد .
پالتروژن :
پالتروژن یک فرآیند پیوسته است که متشکل از ماتریکسی است که در آن رزین جریان می یابد و با استفاده از فشار و دما به آن شکل داده می شود. همچنین الیاف با درصد معین در موقعیت مورد نیاز به آن افزوده می شود . این فرآیند برای ساخت عناصر خطی از قبیل پروفیل و لوله ها مناسب است. از معایب اصلی این سیستم، ابعاد محدود ماتریکس و عدم امکان استفاده از زرین های خاصی است که به اندازه ی کافی مایع نیستند تا بتوانند در این فرآیند از آنها استفاده کرد .
لمینت کردن دستی :
این فرآیند، فرآیندی است که شامل اضافه کردن لایه های مختلف است که با زرین به صورت دستی با استفاده از یک غلتک پوشش داده می شوند و سپس هوای مسدود با فشار غلتک از بین می رود. مزایای استفاده از این فرآیند، در مرحله ی اول، ابعاد بزرگ قطعات است که حتی می تواند سه بعدی باشد . در مرحله ی دوم واکنش مناسب در قالب ریزی است و در نهایت، آسان بودن قرار دادن عناصر و هسته . و اگر بخواهیم از معایب این فرآیند صحبت کنیم باید بگوییم این روند فاقد یکنواختی در لایه لایه سازی است و نتیجتا نسبت بالای بین فیبر و رزین عدم وجود حباب های هوا را در داخل محصول تضمین نمی کند.
تزریق :
این فرآیند یک گام جلوتر از فرآیند قبلی است. پس از قرار دادن تمام عناصر بر روی قالب، یک کیسه برای ایجاد خلا برای عمل لمینت و تزریق رزین و به هم آمیختن بهتر رزین و الیاف و اجتناب از وجود حباب های هوا قرار داده می شود. این سیستم بهترین روش برای یک حجم متوسط در ابعاد بزرگ است، اگرچه هزینه های مصرفی و نیروی کار بالاست.
RTM (فرآیند قالب گیری با انتقال رزین):
این فرآیند تکامل یافته ی فرآیند های قبلی است. در این فرآیند یک خلا نسبی رزین را از داخل لوله تغذیه به داخل قالب می کشاند به طوری که تمام محفظه قالب به طور یکنواخت از رزین پر می شود. قطعات تولید شده بدین روش از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود، چرا که استفاده از خلا در مرحله پر شدنضمن ایجاد نسبت بهینه بین الیاف و رزین ، موجب حذف بسیاری از عیوب و پدیده های نامطلوب از جمله تولید حباب می شود . این فرآیند برای مقدار زیادی از قطعات با اندازه ی متوسط و یکسان بهترین فرآیند است.
*پژوهش :
در حال حاضر، زمینه های مختلف پژوهشی در مورد این مواد وجود دارد :
Bio composites :
استفاده از مواد زیست محیطی و سالم می تواند موجب کیفیت هوای بهتری در ساختمان ها شود و همچنین چرخه ی زندگی خود محصول را بهبود می بخشد.
مقاومت در برابر آتش :
مواد کامپوزیت از نفت مشتق می شوند و عملکرد آنها در برابر آتش یکی از نقاط ضعف آنهاست و بنابراین یک فرصت رشد و پژوهش در این زمینه دارند .
قابلیت بازیافت :
این مواد خیلی سخت از بین می روند، در نتیجه استفاده مجدد و بازیافت آنها مورد نیاز است. شکستن آنها و استفاده ی مجدد آنها به عنوان ماتریکس یکی از موضوعات پژوهشی روز است .

دکتر جلیل خاوندکار

موضوع سخنرانی : فضای کسب و کار در ایران


استاد مدعو دانشگاه تهران
مشاور پژوهش و فناوری دانشگاه الزهرا
بنیان گذار پارك علم و فناوري دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان
دبير علمي كنفرانس بين المللي مديريت سرمايه فكري
عضو هيات مديره انجمن علمي پارك ها و مراكز رشد فناوري كشور
عضو شورای اروپایی برای کسب و کارهای کوچک
عضو نقشه راهبري دانش جهاني
مدیر برتر فناوری کشور

گالری تصاویر

photo_2017-05-30_00-44-26
photo_2017-05-30_00-44-10
photo_2017-05-30_00-44-14
photo_2017-05-30_00-44-18
photo_2017-05-30_00-44-30
photo_2017-05-30_00-44-37
photo_2017-05-30_00-44-48
photo_2017-05-30_00-44-52
photo_2017-05-30_00-44-57
photo_2017-05-30_00-45-09
photo_2017-05-30_00-45-03
banner